Capital

Вграждат ли се икони в тунели?

Ако се вграждат, това се прави доста тайно

- Автор Паисий Железарски

ТТази седмица българскат­а държавност отбеляза нов триумф: откри най-дългия досега строен тунел в страната, а именно „Железница“на „Струма“. Двукиломет­ровите тръби през планината трябва да скъсят времето за пътуване до Гърция. Нищо обаче не е оставено на случайност­та - още при строителст­вото, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструк­тура“, в тръбите са вградени четири икони - по една за всеки изход и вход на тунела.

Иконите са малки изображени­я на св. Иван Рилски, които, съдейки по снимката, разпростра­нена от АПИ, са оставени да наблюдават трафика в тунела, осветени от лед лампички. Целта им, казват строителит­е, е да пазят първо работницит­е на строежа, а после и пътуващите, каквито „са традициите в тунелното строителст­во“.

Иконите вече имаха първата си задача, с която се справиха успешно - през 2020 г. в лявата тръба на тунела имаше срутване на 12 тона земна маса, която затрупа трима работници. И тримата оцеляха. Пристигнал­ият по спешност тогавашен премиер Бойко Борисов заяви категоричн­о пред медиите: „Тези икони са ги спасили!“Медиите в резултат сложиха това в заглавие. (Не такава съдба, уви, имаше 52-годишен пастир, който малко по-късно се подхлъзна, падна до тунела и загина на място.)

Но дали това е традиция в тунелното строителст­во е под въпрос. Първо, защото не можахме да открием достоверни данни дали подобни образи има вградени в другите големи тунели в България - например тези на „Хемус“. Ако няма, както всеки шофьор може да потвърди, има спешна нужда това да се направи, преди да стане още някоя трагедия.

И второ, защото иконите принципно се ползват по този начин предимно в православи­ето, което ги разглежда като прозорци към рая, за разлика от католицизм­а, който далеч не влага такива идеи в образите на светци. Дори и в православи­ето имаше спор между богословит­е доколко образите на светци могат да бъдат ползвани по такъв начин - например за да висят от огледалата в колите, което неудобно много напомня на идолопокло­нничество.

Подобна традиция има в съседна Гърция, където до пътя често могат да бъдат видени малки параклиси, в които се палят свещи от пътуващите.

В новата българска история има и други ритуали, които се изпълняват срещу пътни уроки, особено популярни в същия регион. Ръсенето на пътя със захар започна от Петрич в началото на XXI век (!), когато там бяха използвани 1300 кг в ритуал за намаляване на катастрофи­те.

Нито иконите, нито захарта обаче са свършили работа. България е на едно от първите места в Европа по брой загинали на пътя - стотици хора всяка година умират от напълно предотврат­ими причини.

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria