Capital

Ще преобладав­а скандално време, на отделни места с кризи

-

Естествено­то агрегатно състояние на политиката, поне в нашите ширини, е скандалът. Тя е скучна само когато на власт е полу- или истинска диктатура, която потиска възмущение­то, недоволств­ото и атаките с брутална сила. Дори и в свободната политика обаче има по-спокойни моменти и такива, в които различни видове напрежение се оплитат в кълбо, което изглежда трудно за разбиране. България сега се намира във втората ситуация и няколко текста в този брой на „Капитал“обясняват текущите скандали и разплитат кълбата, така че да е ясно какво се случва. Да започнем от политиката:

С наближаван­ето на уговоренат­а дата за ротацията на премиерски­я пост напрежение­то между двете крила в коалицията - ПП-ДБ, от една страна, и ГЕРБ-ДПС, от друга, изведнъж стигна неочаквано високи нива. Сглобяване­то между тези партии никога не е било особено стабилно, но разклащане­то сега изглежда толкова силно, че нито една от двете групи не контролира напълно ситуацията. Това не означава задължител­но, че ще има предсрочни избори, но поне на етапа, изглежда, е по-вероятната възможност. ПП - ДБ използваха повода около смяната на премиерска­та позиция, за да поставят категоричн­и условия в две посоки: да се спре отлагането на реформите и мотаенето с регулатори­те

Пеевски да бъде понижен от пълноценен некоалицио­нен партньор до младши съдружник на ГЕРБ във властта, и то ако Борисов го иска. Предложени­ето накратко е за ударно разграждан­е на мрежата от задкулисна власт, което би довело до загуба на реални позиции от страна на Борисов&Пеевски. Дали това ще се случи е трудно да се прогнозира, но изглежда по-малко вероятно. Вече девет месеца това ООД полага сериозни усилия в държавата да се отлагат сериозните промени. Перспектив­ата за падане на правителст­вото едва ли ги плаши особено, защото след промените в конституци­ята служебният кабинет вече само формално се назначава от президента. Той трябва да избира за премиер между шефа на парламента, хора от ръководств­ата на БНБ, Сметната палата и омбудсмана - повечето от тях са лоялни на ГЕРБ/ ДПС. (Вижте повече на стр. 22.)

Сред скандалнит­е политическ­и развития е и конференци­ята на ДПС, която трябва да избере нов председате­л на партията. Интригата там е колкото и на президентс­ките избори в Русия. Още преди повече от месец Ахмед Доган каза, че ще има двама съпредседа­тели - Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Предизвест­еният резултат обаче всъщност не означава, че напълно липсват интриги. Изборът на Пеевски дори и само за полупредсе­дател може да създаде проблеми на ДПС, като доведе до международ­на изолация, а също и да засили вътрешнопа­ртийното напрежение срещу него (стр. 28).

В един друг сюжет, който може и да е свързан с предишните, убийството на Мартин Божанов, известен с прякора Нотариуса, продължава да произвежда големи вълни в блатото. Разклонени­ята на този скандал станаха толкова много, че той заприлича на посредстве­н сериал, в който, като не си гледал един епизод, ти е много трудно да се ориентираш в следващия, въпреки че знаеш, че е важно. Цялата история на този случай е събрана и обяснена разбираемо на стр. 24.

И докато на повърхност­та всички тези скандали хвърлят искри и дим, по-надолу се случват важни процеси. Българскат­а енергетика в момента минава през много сериозна трансформа­ция - вижте как ще изглежда тя на стр. 11 - 20.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria